Tento blog spí.

A bude spát až do soudného dne.

Díky za pochopení.


Psaní pro Čas

Co když ve škole hoří...

13. ledna 2014 v 18:49 | Norrora
Další ze změn na naší škole je již dlouho chystaný systém požárního poplachu a následné evakuace všech studentů.
Novinky myslí i na případ, kdy vypadne elektřina a poplašný alarm tím pádem nebude fungovat. Bude vybrána asi desítka žáků s nejzvučnějšími hlasy, kteří v případě požáru vyběhnou na chodbu a dají se do křiku. Za výběr nejlepších zodpovídají vyučující hudební výchovy.
Druhá změna je speciální povolení pro účastníky horolezeckého kroužku. Při evakuaci mohou opustit budovu oknem, poté se samozřejmě musí přiřadit zpátky ke své třídě.
Také bude určena pětičlenná skupina, jejíž členové budou hlídat a vlastním tělem chránit třídnici. Toto se hodí zejména při případném teroristickém útoku na naše gymnázium. Koneckonců, dnes je možné vše, nejen v Americe.
Předposlední novinkou jsou ještě delší fronty na oběd, aby se studenti naučili stát na jednom místě v pozoru. Což se hodí při udržení pořádku mezi evakuovanými žáky.
Pokud se potvrdí existence tajemných tunelů ve skladu učebnic a pokud se při požáru neplní kouřem, bude možné je použít také.
Tyto informace vynesl jeden za žáků z ředitelny, spolu s přísně tajnou složkou, ve které byly právě výše zmíněné změny.
Co dalšího ještě vedení školy chystá?
Prosím, neberte tento článek vážně. A pokud mu uvěříte, tak doufám, že už nejste na cestě za panem ředitelem. Díky.

La cadavre de compostè

21. listopadu 2013 v 19:29 | Norrora
La cadavre de compostè
Snad každý, kdo měl nějakou hodinu v prvních dvou učebnách ve školičce, se překvapeně díval na podlahu. Ale ne kvůli špíně nebo odpadkům, nýbrž kvůli boulím. Hrboly na podlaze způsobují to, že se některé lavice neustále kývají. Teď je namístě otázka, co se pod linem vlastně ukrývá.
Detektivové z jedné nejmenované třídy se rozhodli tento podivný úkaz podrobně prozkoumat. Po opatrném odkrytí jedné z boulí, šokovaní detektivové objevili tzv. la cadavre de compostè, což v překladu znamená "rozložená mrtvola".
Tento prostý nález ale nestačil k rozkrytí celého případu, proto pátrači vyslechli několik učitelů a učitelek. Pravda, mnoha kantorům nebylo zrovna moc do řeči, zato informace několika dalších, kteří vyžadovali anonymitu, zněly otřesně.
V době, kdy se stavěla školička, vyučoval na našem gymnáziu jistý učitel. To by samo o sobě nebylo tak strašné, učitele máme i nyní, šlo o způsob, jakým se učitel zbavoval nejhloupějších studentů. Dotyčného žáka nechal po škole, následně ho nechal uklidit celý svůj kabinet a nakonec ho propíchl kružítkem a přidal ho na stavbu. Poté do tašky oběti nastrčil dopis na rozloučenou - rodiče si mysleli, že jejich dítě uteklo z domova, právě kvůli špatným známkám. Mezitím byla školička dostavěna a těla několika studentů se nenávratně stala její součástí.
Toto je ve stručnosti onen příběh, který vyprávěla jedna z kantorek. Dotyčný vyučující se ke svým hrůzným činům přiznal několika kolegyním a vyhrožoval jim obdobným postupem, pokud něco prozradí. Samozřejmě nic neřekly, až nyní anonymně povyprávěly o událostech minulých let. Tento učitel prý již neučí, přesto se ho stále bojí.
Jedna z mnoha záhad naší školy je objasněna. Která přijde na řadu další, rozhodněte vy v komentářích.
N.

Postup v psaní aneb Nervy

19. listopadu 2013 v 16:10 | Norrora
Salut,
protože mám docela dobrou náladu a zrovna sedím v knihovně u PC, rozhodla jsem se napsat o psaní. Což mi připomíná článek na temnarka.blog.cz, Nepsat o psaní. Což mi připomíná... že musím nechat toho prázdného vykecávání a schovat si to na slohovky z Aj s určeným minimálním počtem slov. Ach jo.
Takže k problémům a k reakcím lidí:
1. Lidé si všimnou, pokud je podle nich dělaná postava. Docela závažný problém. Proto asi není úplně nejlepší nápad nechat takovéto postavy dělat něco trapného nebo z nich udělat zrůdu/idiota/ošklivého/s pokřiveným charakterem/všechno najednou. U postavy, kterou vytvoříte podle sebe, je problém vyřešen. Něco jako pud sebezáchovy přímo zakazuje udělat z postavy cokoli jiného než Pana Dokonalého/Paní Dokonalou. To vysvětluje přemíru úžasných tvorů (vlastně bych měla napsat spíše lidí, protože pokud člověk zrovna srceryvně nemiluje např. skřety, asi bude jeho obraz v podobě normálního člověka) ve fantasy.
2. Lidé umí hledat chyby v cizím, ale většinou ne ve vlastním díle. Hodně lidé potvrdí, že tzv. betačtenáři jsou potřební. Katastrofa nastává, když začne chválit/kritizovat někdo, kdo psaní vůbec nerozumí. Autor poté žije v domnění, že jeho dílo je geniální/vhodné leda tak na podpal (pokud je psáno na papíře). Já osobně mám problém se strojeností dialogů, malým používáním vlastních jmen (jeden odstavec = nanejvýš 2 stejná vlastní jména) a s moc krátkými kapitolami. I když, takové rozkouskování taky není od věci, když jednotlivé části servíruji čtenářům zde, na tomhle blogu. Docela ráda bych věděla, kolik dalších (ne gramatických, ale slohových) chyb by našel odborník.

Pár dalších bodů bude příště, až se k tohu dokopu.
N.
 
 

Reklama