Tento blog spí.

A bude spát až do soudného dne.

Díky za pochopení.


DW: The Magician's Apprentice & The Witch's Familiar

3. října 2015 v 17:34 | Norrora |  Doctor Who články
Článek obsahuje tuny, tuny, tuny spoilerů. A hlavně screenshoty s mými poznámkami.
Taky je nepochopitelný pro non-Whoviany a s největší pravděpodobností mě i Whoviani obviní ze subjektivních názorů, nadšení z nepochopitelných věcí atd. :DPůvodně jsem chtěla něco sepsat už po zhlédnutí prvního dílu, ale... nevěděla jsem, co si o tom vlastně myslet. Teď už vím. Moffat konečně přišel na to, jak psát, aby to bylo dobré, komplikované, ale přitom ne překomplikované.

S09E01 - The Magician's Apprentice

Už z prequelu víme, že půjde o válku. Ale jakou...


...all right? I don't think so...


A intro. Ideální cliff-hanger na začátku epizody. (Oproti tomu na konci.)

Mám docela ráda hady, nehnusí se mi a... Colony Sarff je super! Totálně boží nápad! Chlápek, který vypadá, jakoby prošel přes kráječ na vajíčka, a vlastně je silně demokratickým plazím systémem. Cool. Absolutně cool. Chci víc téhle Kolonie!
Potěšil mě také návrat Stínového prohlášení, i když vypadá o něco pochmurněji než dříve. Jakoby zmožené válkou.
A především... Sesterstvo z Karnu! (Viděla jsem Night of the Doctor asi desetkrát. Promiňte to nadšení.)


Až mě bude někdo hrozně štvát, pohrozím stažením z kůže... a výrobou bot... sklapni, Moriarty! :D
(Mimo téma: Tenhle týden se mě spolužák pokoušel vyprovokovat v buse slovy "Doctor Who je pí-ovina!", protože jsem si zrovna četla čerstvě koupenou Siluetu. Velice mile jsem se na něj usmála a odvětila: "Máš rád svůj obličej? Vcelku?" No, aspoň jsem dala dohromady celou větu, to se občas nepovede. Příště zkusím tu kůži.)

Zpátky k epizodě.
Takovou učitelku, jako je Clara, bych vážně chtěla mít. Vzpomínáte na tu epizodu (že by Caretaker?), kde se jí žák zeptal, co bude za domácí úkol a ona ve spěchu odpověděla něco ve smyslu "kdo potřebuje úkoly"...
Teď zase přikazuje třídě, aby si všichni zapnuli mobily. No není úžasná? (Je!)

Drobná připomínka, že Clara má stále motorku. A že UNIT stále existuje, přestože mi v tomto díle připadají asi tak stejně lamovití jako Torchwood (1, ne 3, na trojku stále nemají).
Doktorovská linka zní skvěle. A ta příchozí zpráva...


Kdybych měla dělat screeny z celé schůzky Clary a Missy, asi bych tu byla dost dlouho. Never mind.

Missy: "How's your boyfriend? Still tremendously dead, I expect."

To nebylo zrovna podle kréda say something nice, Missy. Věcné, to ano. Ale nezapomínej, že i lidským bytostem mohou rupnout nervy.

Missy: "See that couple over there? You're the puppy."

Nejvtipnější bylo asi tohle a další poznámky. Aneb nenápadná připomínka, že Doktor je stále ještě Pán času, kteří se zřejmě k některým... fyzickým aktivitám prakticky neuchylují. (Sorry, pisálci Twissy fanfiction. Na té jedné AU už se pracuje, ale k nějaké canon-compatible mě nikdo nedokope.)
Když byl Doktor ještě malou holčičkou? (Huh?)

Následující scény snad ani nemusím popisovat, pokud nic jiného, tak o tom přijezdu na tanku, vybrnkávání Pretty Woman, dobrovolném objímání Doktora s Clarou a tak dále jste už určitě museli slyšet. Je toho plný internet. Tumblr nemluví skoro o ničem jiném...


A ještě jeden potlesk pro Colony Sarff, hadí demokracii!

Svaté Skaro, Missy zase zpívá. Tentokrát to není tak návykové, ale stejně to musí (minimálně) Claru dohánět k šílenství. Doktor je pryč. Něco mi říká, že ty dvě neměli nechávat o samotě.


Nejhorší na tom je, že mě stále nepřešla chuť na marmeládu. :D

Potom přišla další připomínka, tetokrát Genesis of the Daleks. Stydím se, že jsem se k tomu ještě nedostala. Díly s Jo Grantovou jdou pomalu, protože se mi stýská po Liz a zároveň vím, že Sarah Jane je ještě moc daleko... :D)


Dobrý den, jmenuji se Clara Oswaldová. Jsem skvělá. Skočila jsem do Doktorovy časové linie, byla Dalekem, párkrát umřela, vyjevil mi skoro všechny svá tajemství, včetně svého jména (nezáleží na tom, ve které odbočce reality, že ne?) a tak dále. Ale pořád ještě nevím, co je sakra Skaro...
(Omlouvám se. Nemohla jsem to přejít bez komentáře.)


Oh, Missy, you're so fine!
Ať žijí hlášky, které můžete použít i v běžném životě a smrtelníci normální lidé se budou smát (a ne vaší neschopnosti a blbosti, což se občas stává).


Když Daleková normálně vyhladí člověka (potažmo Pána času nebo jinou kreaturu), vidíme jeho kostru jako pod rentgenem a vzápětí padne k zemi jeho mrtvé tělo. Missy prostě zmizela.
Vynechala jsem scénu, kde Doktor prosí Davrose, aby Dalekové ušetřili alespoň Claru.
Bezvýsledně.
Jejího těla se taktéž nedočkáme.
Při likvidaci TARDIS vidíme pouze bílé světlo. Je tu možnost záchrany. Vždycky byla a vždycky bude...


A intro.
Opakuji si takovou mantru:
Doktor nestřílí do dětí. Doktor nestřílí do dětí. Doktor nestřílí do dětí...

S09E02 - The Witch's Familiar

Už po předchozí epizodě někdo na Facebooku psal, že se Clara s Missy teleportovaly za město a Missy tam bude Claru celý tento díl trollit. Ano, očekávání se potvrdila.

Clara: "Why are you sharpening that stick?"
Missy: "Well I have no idea how long we are going to be stuck out here. I may have to go hunting."
Clara: "So, why am I tied up?"
Missy: "In case there's nothing to hunt."


Cítím budoucí hlášku minimálně celého dílu, možná i série. :D

Tyhle dvě by se neměly zdržovat na jednom místě příliš dlouho. Myslím to vážně. Hlavně nenavrhujte Missy, jak změřit hloubku jámy...


Mezitím se Doktor vybavuje s Davrosem, jako by se nechumelilo. Předtím jsem v traileru nerozuměla, co Davros říkal, ale GET OUT se nedalo přeslechnout. Původně jsem myslela, že ho Doktor chce vytlačit před sebou z místnosti. Chyba. Měl do daleko propracovanější...


Takhle totiž funguje celý seriál... :D

A co vlastně dělají ty dvě? Clara očividně pád přežila, jinak by se zaujala první místo na žebříčku nejblbějších smrtí v celém Whoniversu.
EPITAF
Clara Oswaldová se Missy znelíbila
Lidská to bytůstka velmi roztomilá
A tak ji ta ženská postrčila
Rychle se do stoky propadala
A pak už nebyla (no ta tomu teda dala)


Jo, Missy si na ten naostřený klacík vážně potrpí.
Gomez je milionkrát lepší než Simm a Roberts. Smiřte se s tím. V jednu chvíli je Missy taková švihlá chůva, ale když prohlásí něco vážného, přeběhne vám mráz po zádech. (Mně minimálně.) V tom tkví její genialita.

Mimochodem, co Doktor? Asi se trochu naštval...Bezkonkurenčně jedna z nejlepších hlášek tohoto dílu. "Sorry, this seat's taken." Doteď se tomu musím smát. :D Doktor je v plné formě - chápu, že tohle tempo mu nemůže vydržet, za chvíli přijde nějaký zvrat, ale... užívej dne.m

Už jsem psala něco o tom, aby Missy a Clara nebyly moc dlouho spolu. Pak se totiž může stát, že jedna z nich připoutá tu druhou a poštve na ni Daleka, kterého vzápětí vyřídí (poštve na něj vysloužilé kolegy).


Sporty Pánů času musí být zajisté velice zábavné.

Přeskočila jsem scénu, kde Missy zhnuseně vyndavá ten Dalecký hnus z brnění a nakazuje Claře, aby vlezla dovnitř. A ona to udělala. První Doktor a Ian by na ni byli určitě strašně pyšní.
A pak přišla tahle scéna.
Moffat vážně umí psát strašidelné příběhy.
Ale i Vashta Nerada, andělé, chlapeček s plynovou maskou nebo droidi jsou méně strašidelní než tohle.
Clara říká něco úplně jiného, než co zní navenek. Už se předem bojím, co se z toho vyvine.
(Mám téměř panický strach z bezmoci. Z bezmoci provázané se strachem. Tohle ťalo do živého.)


Davros se vyptává Doktora na jeho mládí. To nedopadne dobře.


Ne, tohle ti nežeru, Doktore. Gallifrey a nudná? (Pro místního možná. Ale Davros tam nevyrostl a my taky ne.)

Pár dalších scén. Davros se vážně děsivě směje, pokud se tomu dá vůbec říkat smích.


Velmi podobná věta mi vytanula na mysli už při sledování předchozího dílu. :D (Ano, vím, že bitch znamená i fena, ale stejně... Hej, Missy, tenhle seriál je PG, ne PG-13... Na druhou stranu, jiné slovo pro tebe nemám...)


Nevím, jestli se mám bát, smát, nebo brečet. Doktor zní vážně děsivě, de facto prohlašuje sám sebe za hrozbu. Přitom jsem ráda, že GALIFREY FALLS NO MORE. A celý ten rozhovor s Davrosem mi připadá nesmírně dojemný. (Ano, mám divný styl myslení. Už jsem si na to zvykla.)

A co dělá Missy?


Ano, likviduje Daleky svou odzbrojující logikou. (Nic nového, jedeme dál.)

Zatímco Doktor se umí zlikvidovat sám, jak dobře vidíme. Ale v DW (a v Sherlockovi) nikdy nevíme, kdo má vlastně navrch. Dozvíme se to? (Bohužel ano. Červená zlatavá se line záře...)


No tak, Claro, prostě to pitomé brnění otevři a všechno bude v pořádku!


(Tohle je jenom sestřih několika výroků, které Clara dokázala procpat i přes Dalecký filtr. Kompletní rozhovor by byl hooodně dlouhý.)
Aneb další scéna, při které se mi chtělo vyjadřovat emoce nahlas.
Ať už to skončí a Doktor provede Missy něco hnusného...


Doktorovy démonicky černé oči mě děsí. Sice to dělá jenom špatné osvětlení, které ztmavuje bělmo, ale... Nekoukám na Supernatural, ale začínám se bát...
Pak má Missy něco jako "důležitý proslov" o přátelství, který se určitě mohl zapsat do historie, ale nevnímám ji. To bude asi tou záplavou štěstí, že Clara konečně otevřela to pitomé brnění.

Sonické brýle na scéně. (Madonna mia, tohohle chci ještě hodně. Spoustu cool brýlí. Kam se hrabou všechny fezy a motýlky, tohle má úroveň! Šroubováku ale zřejmě neodzvonilo definitivně. No nic, necháme se překvapit.)


TARDIS v pořádku, všechno v pořádku. Missy pobíhá po chodbách. Nevidíme ji umírat, ale i kdybychom ji viděli rozprsknout se po zdech, neznamenalo by to její definitivní smrt. V DW nikdy. :D

Město se hroutí, Doktor s Clarou odlétají.
Jedna otázka však zůstává stále nevyřešená. Co ten mladý Davros?


Uzavřeno, vyřešeno. Můžete jít spát klidně.
Nebo snad...?


(Brýle znovu na scéně. Hurá!)

Závěr: Naprosto fantastický dvojdíl!

9.8/10

N.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

SČÍTÁNÍ WHOVIANŮ

---> WHOVIAN? KLIK! <--- 100% (215)

Komentáře

1 Ubauba Ubauba | 4. října 2015 v 13:29 | Reagovat

Fantastický článek... Ostatně jako vždy...

2 Norrora Norrora | E-mail | Web | 4. října 2015 v 19:33 | Reagovat

[1]: Díky. :-) (Tebe tu ještě neznám... nebo zapomínám jména komentátorů? :D )

3 Sophie (Naranique) Sophie (Naranique) | Web | 19. října 2015 v 20:13 | Reagovat

Dpbré a vtipné shrnutí tohohle dvojdílu :-) mě samotné se do takových článků moc nechce... vlastně ani do psaní :D a taky mám dost ráda Missy!
btw bylas na Whoconu?

4 Dani El Dani El | E-mail | 4. prosince 2015 v 17:50 | Reagovat

Gomezová lepší než Roberts? Rozhodně. Lepší než Simm? To ani omylem. Lepší než John Simm v The Sound of Drums je už snad jenom Delgado. A End of Time se nepočítá. Nikdy.

Jinak fajn zhodnocení dvojdílu. Nejlepší je definitivně ta část, kdy přijede na scénu Doktor v křesle. :-D "You all had this exactly same nightmare."
Všeobecně je celá tahle série vážně skvělá. :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama