Tento blog spí.

A bude spát až do soudného dne.

Díky za pochopení.


Destrukční deník - nic pro mě

26. července 2015 v 4:44 | Norrora |  Ehm... prostě kritiky
V poslední době ho vidím v každém knihkupectví, vystrčený hezky dopředu, aby byl všem na očích. Ne zas tak nápadná černá knížečka, ani nemá pevnou vazbu, je jen obyčejně brožovaný, jako moje zásoby sci-fi na cesty. Stojí okolo 200 Korun českých (199, abych byla přesná). A na obalu se skví nápis DESTRUKČNÍ DENÍK.
Dostávám se k tématu, nebojte. Nebudu celý článek popisovat ty hladce oříznuté stránky a... No dobře. Pardon.

(Zdroj: svetyliteratury.com)


Zaprvé, nechápu, proč si lidé tuto věc pořizují za ty peníze.
Pomáhá to odreagovat se? Za ty peníze? Asi jsem nějak šetřivá. Víte co, popovídejte si s přáteli, popovídejte si třeba s úplně cizími lidmi, rozkousejte tužku ("Hlodejte si."), naučte se pozdravit v esperantu. Co já vím, možností máte spoustu.
Upřímně, považuji se za docela kreativního člověka. Nejde mi ani tak o kritizování samotného ničení věcí pro lepší náladu, ale proč za to vyhazovat dvě stovky? (Sama mám takový divný sešit, ale o tom později.)
Mimochodem, prý se už prodalo čtvrt milionu výtisků. A existuje i mobilní aplikace Wreck This App (95,31 Kč).

(Zdroj: vivimaslow.deviantart.com)

Zadruhé, nechápu, jak se lidé mohou takhle chovat k takové svátosti, jako je kniha, i když jim sama nakazuje dělat nejrůznější příšernosti.
Moje první zásada se týká neničení knížek. Je mi až smutno, když vidím, že se některé svazky v knihovně málem rozpadají. (Dříve jsem i roztržené stránky zkoušela opatrně slepovat, pak jsem ten boj s větrnými mlýny vzdala a přenechala jsem to knihovnicím.) Mám ráda trochu opotřebované věci, ale tohle... Něco jiného je přece jenom to v knihovně. Mám doma dvě knížky (Město snících knih a Rumo & zázraky v tmách od Waltera Moerse), pořádné bichle, které už jsou trochu odřené, jak jsem je tahala všude možně a cpala je do každého zavazadla, jež vydrželo tu váhu a neurvalo se mu ucho. Ale to se jim nestalo úmyslně, ale při výkonu služby čtenáři.
Zato Destrukční deník je koupen, aby byl zničen. (Překvapivě, podle názvu.) "Vylepšen", může někdo namítnout. Asi ho půjdu upgradovat na Kyberčlověka a pak ho poplácám po rameni a zeptám se, jestli je s takovým "vylepšením" spokojen. (Nebude, nebo nebude mít už nikdy vlastní názor.) I když by vás kniha třeba milionkrát prosila, abyste ji počmárali nebo polili kafem, já bych jí to nikdy neudělala.
Nemluvě o použití nůžek, tekuté barvy nebo sprchy. Někdo na to žaludek má, někdo ne. Možná že když už zničíte pár stránek, jde to dál samo.

(Zdroj: collegecandy.com)

Zatřetí, nechápu, proč pro vyjádření kreativity lidé potřebují zrovna toto.
Osobně mám takový divný sešit. Děda ho posměšně nazývá "deníčkem". Aby bylo jasno, není to deník. Občas tam najdete nějaké zajímavé zápisky, hlášky z knížek, filmů, seriálů, texty písniček, ale hlavně básničky a povídky. O různých kresbičkách nemluvě. Jednu stranu jsem kompletně pokryla kytičkami, přes to jsem napsala názvy frakcí z Divergence (abych si je konečně zapamatovala), úvodní monolog z Torchwoodu, pár velšských slovíček, odkaz na jeden blog na tumblru a tak dále. Nakonec jsem všechny středy květin propíchala.
Jiný list má uprostřed díru. Jen tak. Jinde pokus o mouchu. Nalepená muší noha. Zagreus. Pokus o překlady ne zrovna slušných anglických limericků (jeden z nejlepších a nejslušnějších je On the tits of a barmaid named Gayle / Were tattooed the prices of ale / And on her behind / For the sake of the blind / Was precisely the same, but in Braille). Soutěžní fanfiction. Překreslený QR kód z obalu od fixů, kterými jsem na vedlejší stránku nakreslila jakousi ještěří ženu. Nápis tužkou na oči. Obal z pytlíku od čaje. Krví (z rány na levém prostředníčku) nakreslený skřítek a nápis NO MORE. Grafy. Profily mých povídkových postav…
Asi chápete, kam tím mířím. Možná nemám stránky polepené lepidlem, neházím po nich barevné míčky, nepoužívám sešívačku. Zato tím odrážím kamarádčiny útoky nůžkami, trhám listy, okusuji ho (a nechávám ho okusovat i jinými lidmi) lepím tam všechno možné, čmárám cokoliv.
Tahám ho všude, což je jedna z podmínek i u Destrukčního deníku.
Chovám se k němu příšerně.
Házím s ním ze schodů, protože chci.
Nepotřebuji k tomu návod a myslím si, že velká část majitelů Destrukčního deníku by se zvládla prokázat kreativně i bez něj.
Jenom mít ten nápad?

(Zdroj: weheartit.com)

Na internetu jsem našla hromadu opravdu nádherných obrázků, nakreslených v tomto sešitu. Asi by bez tohoto Destrukčního deníku vůbec nespatřily světlo světa. Možná by místo kreslení a kreativní destrukce lidé seděli a koukali na televizi. Takhle A třeba jim o i nějak pomohlo.
Každý má svůj názor. Pro mě osobně tato kniha není. A pro vás?

N.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 BalathaSebra BalathaSebra | 29. července 2015 v 22:25 | Reagovat

V anketě ti chybí možnost: "Nemám ho, ale když mi ho někdo dá, tak jím nepohrdnu" :D Tak nějak si už asi 2 roky plánuju založit velkej tlustej sešit, určený na destrukci a občasné poznámky, ale tak nějak ho vždy ztratím. :D Možná kdybych věděla, že něco stál, tak bych ho neztratila, a nebo bych ho nebyla schopná poničit, vyber si.

2 Norrora Norrora | Web | 30. července 2015 v 18:45 | Reagovat

[1]: Nevím, jestli to jde doplňovat po odeslání ankety. :-D Ten tvůj sešit nesmí být zas tak tlustý a měl by být formátu A5, abys ho mohla tahat úplně všude, po dopsání ho bezpečně uložit a koupit si nový. :D Takhle už jsem se dostala ke čtvrtému sešitu, jmenuje se Miss Jones; ty před ní byly Divno I., Divno II. a Ikaros. :-D )

3 BalatahSebra BalatahSebra | 31. července 2015 v 14:21 | Reagovat

[2]: No já většinou úplně všude tahám školní batoh... :D(Teda jen do divadla ne) Tam se vejde všechno :D ALe dobře budu se držet tvojí rady. :-D

4 Illumináti Illumináti | Web | 31. července 2015 v 18:55 | Reagovat

wow
           such deník
   so destrukční
                   very fenomén
    8-)  8-)  8-) 8-)  8-)  8-)  8-)

5 Simona Gray Simona Gray | Web | 1. srpna 2015 v 9:00 | Reagovat

Kamarátka má teraz druhý a sem tam má nejaké Doctor Who veci, ale mne osobne sa tá myšlienka tiež moc nepáči. Je to KNIHA :D Minule som sa na to pozerala v Pantha Rhei a zdalo sa mi to dosť drahé. Keď sa chcem odreagovať ja, idem týrať struny na gitare a uši všetkých okolo. Je to efektívnejšie ako týrať knihu so Štokholmským syndrómom :D

6 Sara Sara | 2. srpna 2015 v 21:29 | Reagovat

Já ten deník mám, ale nějak extra nadšená něj teda nejsem... Prostě vymyslí pár nápadů a pak je prodávají, no. A ničení knihy, příšernej pocit :-!  Jinak moc krásnej článek ;-)

7 Norrora Norrora | Web | 3. srpna 2015 v 18:42 | Reagovat

[4]: Wow. Illumináti. :-D

[5]: Správně, podělit se se sousedy! :D

[6]: Díky. :-)

8 Huun Huun | 20. srpna 2015 v 23:23 | Reagovat

Hm, já ho mám. A že by to bylo něco tak super... No, nemyslím si.

9 TTT TTT | 1. září 2015 v 14:21 | Reagovat

Přijde mi to báječné, jenom pro tu nesmyslnost. I hyperrealista si občas rád zahraje na expresionistu. Mně zase přijde jako totální volovina ničit normální sešity s čistými papíry. Tolik "umění" by se na ně vešlo. Tahle věc... No tak, ona není k ničemu jinému dobrá.
Můžu z ní sice skládat lodičky, vycpat si tím boty, ale to mohu i s novinami. A na noviny nebudu kreslit. Pokud v nich nebude nic zázračného napsáno.
"Chci něco zničit. Strašně moc. Co je vhodný způsob? Co nebude nikomu chybět?" Tahle knížka je na to jako dělaná. Dá ti kostru hry, o kterou se tvoje dětinská dušička může opřít.
Nakonec - "Climb high." Ale co je dost vysoko? Je to na střeše mého domu? Poslední patro nejbližšího paneláku? Opuštěný tovární komín? Vršek Temelína? Použij kreativitu. Použij svoje známosti, najdi hranice možností. A pokud není čas, aspoň to hoď vysoko nad hlavu...
"Rub here with dirt." Jakou? Odkud? Udělám duhu z mikroorganismů! (Ano, jsem biolog.)
"Write one over and over." Velmi kreativně udělám ze dvou elegantních slov výkres pro mého bývalého.
Asi to chce mít v hlavě malého Dvoukvítka, aby byl člověk z takové věci nadšený. Ale kupovat si to nebudu... Radši koupit pět sešitů a vztek zajíst čokoládou.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama