31.8. - Nejsem připravená. Nejsem.

Jupiter vychází

18. února 2015 v 19:51 | Norrora |  Recenze všeho, co se nechá zrecenzovat
Po dlouhé době jdu zase do kina. Sama. (*smutné oči*) A už si připravuji článek, abych mohla porovnat dojmy před shlédnutím a po něm. (Očekávání: šílenost)
Poster k filmu Jupiter vychází

Pokud se chcete na Jupiter vypravit, musíte počítat s tím, že se buď naučíte anglicky, nebo budete číst titulky. (Proč na takové - s prominutím - kraviny, jako třeba Sponge Bob atd. mají hotový dabing prakticky hned? Neva, stejně je originál lepší. Vždycky. O Simpsonových se nechci bavit.)
Na ČSFD.cz se s tímto filmem příliš nemazlili, aktuálně má něco okolo 57%. Dle mě nezaslouženě. Mohla bych parafrázovat některé komentáře, kritizovat je, vyzdvihávat je, ale lepší bude asi napsat vše vlastními slovy.
Jupiter vychází je space opera. Osobně bych to nazvala spíše pohádkou. Nádhernou vesmírnou pohádkou pro trochu starší děti a dospělé, kteří se rádi vracejí do svých mladých let...


Oficiální anotace:
Když se pod noční oblohou narodila Jupiter Jones, znamení napovídala, že je předurčena k velkým činům. Nyní již dospělá Jupiter sní o hvězdách, ale probouzí se do chladné reality uklízečky toalet a nekonečného sledu neúspěchů. Až když na Zemi dorazí Caine, geneticky upravený bývalý armádní lovec, jehož úkolem je Jupiter sledovat, začne si uvědomovat naplnění svého osudu - její genetická výbava ji předurčuje jako dědičnou následnici královny vesmíru. Toto neobvyklé následnictví by však mohlo ovlivnit rovnováhu ve vesmíru.

(Zdroj: moviepilot.com)

Ano, čtete dobře. Obyčejná holka se najednou stane královnou vesmíru. Bohužel je tak přihlouplá, že věří ostatním spoludědicům (Balem Abrasax a Titus). Pravděpodobně nezná klasické příběhy, kdy je ten první na řadě násilně odpraven. Což se zde nestane, protože pohádky mívají dobrý konec.
Trochu obyčejné je i celkové "nebezpečí". Jupiter někam padá (viz obrázek níže) snad milionkrát, Caine ji vždy zázrakem zachrání. Ráda bych to umístila pod spoiler, ale už jsem prokecla, že to bude mít dobrý konec.
(Zdroj: moviepilot.com)

Neměla jsem čas počítat akční scény, ale bez nich by se celková délka (128 minut) smrskla na polovinu. Jak jsem už zmínila (pokolikáté vlastně?), hlavní zápletka je sama o sobě primitivní. Získávání "exilíru mládí" z chovných farem, genocidy kvůli věčné kráse vládců. Země jako chovná planeta, šedivášci šediváčci... Jsme v pohádce, vzpomínáte?
Film kritizovali především za přehršel klišé. Zanedlouho by se mohli zlobit i za to, že se v hromadě pohádek objevují princezny a draci, za kouzelné meče a nevysvětlené události. Vem to čert (pryč s čerty, jsou moc klišé!).

(Zdroj: all-things-andy-gavin.com)

Plusy
+ úžasná podívaná, hlavně s 3D brýlemi (hromada CGI, grafici se vážně překonali)
+ universum, jež by mohlo být slušným materiálem na fanfiction a hromady dalších filmů
+ záporák působí záporně a velmi nevyrovnaně
+ hlavní hrdina (ne hrdinka!) neskutečně zajímavý (neříkám, že hezký, jen zajímavý, ta krása je vaše věc...)Mínusy
- hlavní hrdinka na zabití
- draci (viz to dole)
- klišé, hromada klišé (už jsem se zmínila o termínu space opera?)

(Zdroj: youtube.com)

Jít, či nejít?
Toť otázka. Pokud nemáte přehled o ostatních sci-fi filmech (které toto údajně vykrádá), doporučuji. Pokud ale hledáte společné prvky téměř ve všem, zklame vás to. Osobně bych Jupiter hodnotila 9/10. Už jen za tu vizuální podívanou.

N.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Fill Fill | E-mail | 21. února 2015 v 19:19 | Reagovat

Ano taky jsem na tom byl a nic moc- za těch 160Kč to nestálo- standardní space Opera. Ale alespoň zvládli žánr na, který se zaměřili a nedopadlo to jako Interstellar, kde se pokoušeli o HardSF. Tedy zvládli to co chtěli udělat. Dále bych pochválil, že si žánr space Opera mírně upravili a není z toho další Star Trek nebo Star Wars. Tedy já hodnotím 6.5/10 a že wachowským klesla úroveň a Matrix a Atlas Mraků zdaleka nepřekonali.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama