Tento blog spí.

A bude spát až do soudného dne.

Díky za pochopení.


Postup v psaní aneb Nervy

19. listopadu 2013 v 16:10 | Norrora |  Psaní pro Čas
Salut,
protože mám docela dobrou náladu a zrovna sedím v knihovně u PC, rozhodla jsem se napsat o psaní. Což mi připomíná článek na temnarka.blog.cz, Nepsat o psaní. Což mi připomíná... že musím nechat toho prázdného vykecávání a schovat si to na slohovky z Aj s určeným minimálním počtem slov. Ach jo.
Takže k problémům a k reakcím lidí:
1. Lidé si všimnou, pokud je podle nich dělaná postava. Docela závažný problém. Proto asi není úplně nejlepší nápad nechat takovéto postavy dělat něco trapného nebo z nich udělat zrůdu/idiota/ošklivého/s pokřiveným charakterem/všechno najednou. U postavy, kterou vytvoříte podle sebe, je problém vyřešen. Něco jako pud sebezáchovy přímo zakazuje udělat z postavy cokoli jiného než Pana Dokonalého/Paní Dokonalou. To vysvětluje přemíru úžasných tvorů (vlastně bych měla napsat spíše lidí, protože pokud člověk zrovna srceryvně nemiluje např. skřety, asi bude jeho obraz v podobě normálního člověka) ve fantasy.
2. Lidé umí hledat chyby v cizím, ale většinou ne ve vlastním díle. Hodně lidé potvrdí, že tzv. betačtenáři jsou potřební. Katastrofa nastává, když začne chválit/kritizovat někdo, kdo psaní vůbec nerozumí. Autor poté žije v domnění, že jeho dílo je geniální/vhodné leda tak na podpal (pokud je psáno na papíře). Já osobně mám problém se strojeností dialogů, malým používáním vlastních jmen (jeden odstavec = nanejvýš 2 stejná vlastní jména) a s moc krátkými kapitolami. I když, takové rozkouskování taky není od věci, když jednotlivé části servíruji čtenářům zde, na tomhle blogu. Docela ráda bych věděla, kolik dalších (ne gramatických, ale slohových) chyb by našel odborník.

Pár dalších bodů bude příště, až se k tohu dokopu.
N.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama